طب سوزنی و مقابله با استرس و اضطراب

0
750
23 شهریور 1400
0
750
23 شهریور 1400

طب سوزنی و مقابله با استرس و اضطراب

 تهیه کننده:

حسین انتظاری         مدرس،محقق و پژوهشگر گروه توسعه طب کهن

عصر نوین ما که درحال پیشرفت شدید و دستیابی انسان به تکنولوژی های زیادهمراه با،بروز بسیاری از مشکلات برای انسان در این انقلاب عصر جدید ريال،اگر گفته شود پدیدار میگردد.یکی از بزرگترین مشکلاتی که تحت تاثیر آن قرار گرفته ایم و اسیبهای جدی به خانواده و هم به جامعه وارد میکنیم را میتوان از (استرس )نامید.

استرس از کجا پدید می آید؟

کلمه استرس که مربوط به حدود هفتاد سال پیش میباشدکه این کلمه میتواند دو مفهوم مثبت گرایی یا منفی گرایی داشته باشد ولی در امروز بعنوان یک واژه منفی استفاده میگردد.معمولا استرس زمانی رخ میدهد که اجماع خواسته ها فراتر از امکانات ی که در اختیار فرد وجود دارد و فردخود را در یک حس کسر  ، میبیند پدید ار میگردد.در اصل فشارهای بیرونی و عوامل بیرونی منجر به پاسخ بدن ما میگردد که استرس مینامیم.

فرض کنید وقتی میگوییم فردا امتحان دارم عامل بیرونی باعث ایجاد استرس شده.

آشنایی با استرس و اضطراب

استرس که از اضطراب زیاد پدیدار میشه یک گروه رایج از اختلالات روحی و روانی هست که باعث زیاد فکرکردن و همین امر باعث نگرانی و ترس میشود و این بدلیل تداخل با زندگی روزمره باعث مشکلات روحی و آسیبهای شدید جسمی میشود.

بهتر اطلاع داشته باشید  که اختلال استرس و اضطراب یکی از شایع ترین بیماریهای روانی در ایالات متحده آمریکامحسوب میشود.

نظریه ها مختلف میباشد ولی تعدادی از متخصصان  که تجربیات خود را گفته اند  اعلام میکنند :هرگونه اختلالی که موجب برهم زدن سلامت روانی و آرامش جسمی فرد گردد را میتوان استرس نامید و زمانی بیشتر اتفاق خواهد افتاد که بدن بیش از توانایی خود میبایست انجام دهد.

در حالتی که استرس ایجاد میگردد دو فرایند در بدن زیاد  میشود یکی کورتیزول و یکی آدرنالین که واکنش بیشتر بدن به انها فشار خون ، ضربان قلب و تنفس بالا میرود در اصل هجوم به تعادل اولیه بدن میبرد.

 آشنایی باعوامل استرس

ضربه و شوک های روحی

ژنتیک

استفاده از داروها (خصوصا بیماریهای مزمن)

جنسیت( معولا زنان بیشتر از مردان دچار استرس میشوند)

عوامل محیطی بیرون و ناتوانی برابر شدن با آن( کار و زنذگی)

طب سوزنی و مقابله با استرس و اضطراب

تاثیر استرس بر جنسیت

استرس در مردان بیشتر قلب ،دستگاه گوارش و اختلالات نعوظ  ناتوانی جنسی و کاهش اسپرم تاثیر میگذارد .

در خانمها بیشتر هورمون ها را تحت تاثیر قرار و عملکرد  استرس و اضطراب، باعث قاعدگی نامنظم،درد شدید یا خونریزی شدید در دوران قاعدگی ومیگرن و ریزش مو  و یاِئسگی زود هنگام را میتوان نام برد.

زنان باردار باید توجه داشته باشند که سقط جنین ، زایمان زود  وهنگام، و دیابت تهدیدی جدی برای جنین و خود مادر میباشد.

باید توجه داشت که ترس شدید و طولانی میتواند خطر ابتلا به استرس و اضطراب را در کودکان افزایش دهد.بسیاری از خانواده ها برای کنترل کودکان خود به ایجاد ترس و وحشت میپردازند ولی نا خواسته فرزند خود را به طرف استرس و اضطراب سوق میدهدند.به عنوان مثال ایجاد ترس از حیوانات یا افراد .

بعضی از علائم نیزبصورت مشترک  در جنسیت هامشاهده میگردد بیماریهای قلب و عروق؛ چاقی ،انواع دیابت ،علائم ناراحتی های پوستی از قبیل اگزما و تشدید و یا ایجاد پسوریازیس ،افسردگی،اختلال روانی که به همراه آن اختلال وسواس فکری و یا عملی ،فوبیا و اختلال در عواطف را نام برد..

چند نشانه استرس و اضطراب شدید

  1. نگرانی _ ذهن بصورت مکررافکار منفی را ایجاد کرده و از تمرکز  جلوگیری میکند.
  2. احساس ترس _ احساس ترس و هراس از هر چیزی موردی مثل حیوان ،خون ، ارتفاع و…میتونه استرس ایجاد کند.
  3. عدم تمرکز – نگرانی خود یکی از عواملیست که ایجاد عدم تمرکز بر روی یک مسئله راسخت تر میکند.عدم تمرکز بسیار فرد را بی قرار و نا آرام میکند.
  4. بیقراری _ از عواملی هست که همه در زندگی تجربه کرده اند این در حالیست که اگر بیقراری زیاد باشد باید برای کنترل و درمان  به یک متخصص روانشناس مراجعه شود.
  5. اختلال خواب استرس اغلب در کیفیت خواب خوب تاثیر منفی میگذارد.این را همگان تجربه کرده اند.

 

تاثیر طب سوزنی وکنترل در اختلالات عصبی و استرس

طب سوزنی و مقابله با استرس و اضطراب

شاید باورش سخت باشه ولی طب سوزنی میتونه در درمان بیماریهایی خصوصا وسواس فکری بسیار موثر باشد.معمولا در این طب پیشنهاد میگردد افراد قبل ازشروع  واستفاده از داروهای شیمیایی تحت درمان قرار بگیرند  و طب سوزنی را تجربه کنند.

( اگر به هر دلیل نیز درمان با طب نوین آغاز شده بعنوان یک روش مکمل بسیار تاثیر گزار خواهد بود)

با توجه به اینکه اولین آسیب به سیستم عصب  بدن میرسد و شکایت بیماران  اغلب از درد کمر یا کتف میباشد در طب سوزنی در جلسه اول بیمار کاملا احساس آرامش و رضایت میکند،  زیرا علت و منشا درد روانی بوده.

طب سوزنی باعث درمان  و کنترل نقاط اسیب دیده عصب میگرددو کمک به افزایش ترشح هورمون های آرامبخش توسط غددمیگردد و راهکاریست برای کنترل و درمان.

درمان به روش  طب سوزنی  ، در این طب با انشار انرژی درمسیر عضوباعث آزاد سازی اندورفین تولید شده مغز  و قرار گرفتن در جریان خون میگردد.

در مرحله اول  نوعی آرامش ایجاد و مشاهده میگردد در  پروسه درمان با طب سوزنی بیماران بدلیل آرامش در خواب فرو میروند و طبق اعلام بیماران خوابی را داشته اند که هرگز تجربه نکرده اند.

در اصل سوزن های وارد شده بدلیل وارد شدن در نقاط خاصی از بدن که مسیر کانالهای انرزی  میباشد باعث  شده انرزی تشدید و با سرعت زیاد تری انتقال یابد.

در اصل این سوزنها اعصاب بدن را تحریک میکند و محرک پیغام های ترشح هورمون صادر میگردد.

از دیگر تاثیرات این سوزنها  به اینصورت است که باعث تشدید جریان خون و همچنین منبسط شدن عضلات میگردد و  به همین دلیل بدن به یک نوع ریلکسی خاص را تجربه مینماید.

البته اینکه میبایست درمان طب سوزنی توسط متخصص صورت گیرد زیرا مشاهده شده در افراد غیر متخصص علاوه بر بی تاثیر بودن باعث اسیب جدی نیز گردیده.

 

 

 

گرد اورنده مطالب : حسین انتظاری

مدرس ،محقق و پزوهشگر طب سوزنی

 

 

 

 

 

 

اشتراک گزاری:

rayanfars

دیدگاه ها (0)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

نماد های اعتماد

علوم فیزیک ذهنی
wssps
دانشگاه پیام نور
انجمن پزشکی ملل متحد

تمامی حقوق برای گروه توسعه طب کهن محفوظ است | تنظیم شده توسط رایان فارس